Sälj din solel
Du som producerar egen solkraft kan teckna ett avtal för att sälja överskottet av den el du producerar. Du får då betalt för den el som du själv inte använder. Smart, eller hur?!
Vi köper din solel
För att börja sälja din överskottsel till oss behöver du ansluta din solcellsanläggning till elnätet och bli så kallad mikroproducent. När du har gjort det och har ett avtal för din elanvändning hos oss tecknar du ett extra avtal för din solelsproduktion - sedan kan du sälja din överskottsel till oss. Du får då ersättning för din överskottsel, men också en skattereduktion från Skatteverket på 60 öre per kWh, maximalt 18 000 kronor per år.
För att kunna sälja din solel till oss behöver du:
- Ansluta din solcellsanläggning till elnätet
- Teckna ett elavtal för din förbrukning hos oss på Mälarenergi (om du inte redan har det)
- Teckna ett avtal för din solproduktion
Ersättning för din överskottsel
Vare sig du har en liten eller en stor solcellsanläggning köper vi överskottet av den el du producerar. Vi har två olika erbjudanden beroende på hur stor anläggning du har:
- Solcellsanläggningar som har mindre än 10kW installerad effekt
För varje kWh (kilowattimme) erbjuder vi en ersättning på timspotpris. Som ny produktionskund får du även ett tillägg på 20 öre/kWh (exkl. moms) under de första 12 månaderna. - Solcellsanläggningar som har mer än 10kW installerad effekt
För varje kWh (kilowattimme) erbjuder vi en ersättning på timspotpris.
Såhär tecknar du avtal för solproduktion:
Steg 1: Fyll i dina uppgifter i formuläret
Tips! Är du befintlig kund? Logga in på Mitt Mälarenergi så fyller vi informationen åt dig!
Steg 2: Signera ditt avtal. Du får ett mejl där du med mobilt Bank-ID signerar ditt avtal.
Ditt avtal är sedan tecknat och du får en bekräftelse av oss inom kort.
Observera! Den produktionsdata du kommer att se på Mitt Mälarenergi när du är igång är enbart ditt överskott, vi kan inte visa din totala produktion.